تبلیغات
hoghoogh iaub انجمن علمی حقوق بوشهر - دستاوردهای حکومت جهانیِ ذخیره الهی

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

انسان باید ولی امر داشته باشد، کسی که فرستاده خداست و بتواند او را حاکم خود قرار دهد. نجات و سعادت انسان در پرتو حاکمیت حق امکان پذیر است و سرّ این مطلب آن است که انسان موجودی است که باید متوجه یک مبدأ و تکلیف باشد.

طیبه نوحی - بخش مهدویت تبیان
جهان

انسان باید برای پیمودن مسیر قرب و رسیدن به قله ی کمال، استعدادهای درونی خود را بشناسد و خاک غفلت از روی آنها بر دارد، نهادها و استعدادهای متنوع و متکثر خود  را در هستی حرکت دهد تا بتواند به نتیجه مطلوب دست یابد. بر هیچ عاقلی پوشیده نیست که این موجود علاوه بر بعد فردی دارای بعد اجتماعی نیز هست و این بعد پله های رسیدن او به کمال را تشکیل می دهد، رکن رکین و پایه ی اصلی همه تلاش های انسان بر حکومت قرار می گیرد چراکه؛ اگر انسان در تمام عمر خود تلاش وافری در امر خود سازی انجام دهد ولی اگر در زیر یوغ حکومت طاغوت باشد مانند کسی است که کاخ بسیار مجلل و زیبای بر روی آتشفشان درست کرده است.
حاکمیت از آن خداست یعنی نجات و سعادت انسان در پرتو حاکمیت حق امکان پذیر است و سرّ این مطلب آن است که انسان موجودی است که باید متوجه یک مبدأ و تکلیف باشد. انسان باید ولی امر داشته باشد، کسی که فرستاده خداست و بتواند او را حاکم خود قرار دهد. ای کسانی که ایمان آورده اید خدا و پیامبرش و صاحبان امر را فرمان برید.(نساء/59)

 اگر انسان در تمام عمر خود تلاش وافری در امر خود سازی انجام دهد ولی اگر در زیر یوغ حکومت طاغوت باشد مانند کسی است که کاخ بسیار مجلل و زیبای بر روی آتشفشان درست کرده است

اعتقاد شیعه بر آن است که زمامدار اصلی و مصلح پایانی این عرصه را فرمانروایی خواهد نمود و تاریخ به سوی جامعه مطلوب حرکت خواهد کرد اگرچه حکومت حضرت عجل الله، آخرالزمان نامیده می شود اما ولایتش ابتدای حیات انسانی است. حکومت وعده داده شده ای که در آن صالحان و مستضعفان متصدی امور خواهند بود. (قصص/5)
فرمانروایی و استقرار حکومت واحد جهانی مهمترین اصلی است که امام عصر عجل الله تعالی فرجه بعد از ظهور انجام خواهند داد، در حالی که مردم جهان، سالها در زیر ظلم و ستم و فساد حاکمان جور بوده و در پی بی عدالتی و الحادی گری و نا امنی چشم براه منجی هستند؛ حکومتی سراسر صلح و آرامش جهان را فراخواهد گرفت. بزرگترین و درخشنده ترین دستاوردهای حکومت جهانی حضرت را می توان امنیت، عدالت، آبادانی جهان، رشد عقلی و احیاگری سنت های زیبا و... دانست.

امنیت

شیرین ترین دستاورد این حکومت جهانی، امنیت است که خداوند آن را به زمینیان وعده داده است و لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا( نور/55) بشر اکنون برای بدست آوردن آرامش و آسایش انواع فرمول های مدیریتی و امکانات علمی و تکنیکی را به کار می برد اما هنوز در به در کوچه های فساد و ناامنی است. اما خداوند به وسیله ی آخرین ذخیره خود زمین را از هر تجاوز ی پاک و از هر ستمی خالی می کند. ( کمال الدین و تمام النعمه / ج2/ ص371) پیامبر صلی الله علیه و اله فرمودند: تاوی الیه امته کما تاوی النحله یعسوبها؛ مردم همانند زنبور عسل نسبت به ملکه خود، به مهدی علاقه مند و وابسته و به او پناه می آورند. (معجم احادیث الامام المهدی/ ج1/ ص 220)

عدالت

عدالت دیگر هدیه ی دست نیافتی بشر است که با ظهور او محقق خواهد شد. عدالت اقتصادی در زمان ظهور و رفع تبعیض و اجرای عدالت و مساوات باعث حس برادری و برابری و رأفت و رحمت در بین مردم خواهد شد. پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: به شما مژده آمدن مهدی عجل الله را می دهم که در آینده میان امت من بر انگیخته خواهد شد و اموال را به نحو صحاح تقسیم می کند. شخصی پرسید صحاح چیست؟ آن حضرت فرمودند: توزیع یکسان دارایی. (کشف الغمه/ ج2/ ص 471)

آبادانی جهان

 اگرچه حکومت حضرت عجل الله، آخرالزمان نامیده می شود اما ولایتش ابتدای حیات انسانی است. حکومت وعده داده شده ای که در آن صالحان و مستضعفان متصدی امور خواهند بود

آبادانی جهان و افزایش مواهب و نعمت ها زندگی بشر در زمان مدیریت خاتم الاوصیا عجل الله تعالی فرجه امری خارق العاده و غیر قابل باور نخواهد بود. امام محمد باقر علیه السلام می فرمایند: همه سرزمین ها برای او هموار شود و شرق و غرب جهان از او فرمان پذیرد، گنجینه های  نهفته زمین برای او ظاهر گردد و در هیچ جای جهان ویرانی باقی نماند مگر اینکه آن را آباد کند.( کمال الدین و تمام النعمه/ ج1/ ص 331) سرشار از نعمت و موهبت شدن و عمران و آبادانی شهرها حاصل پرستش حقیقی رب العالمین است که توسط مردم در سایه حکومت حضرت عجل الله اتفاق خواهد افتاد.

کمال عقل بشر

خردورزی و رشد عقلانیت از دیگر مواردی است که در زیر سایه حکومت مهدوی نمود پیدا می کند . امام باقر علیه السلام می فرمایند: هنگامی که قائم ما قیام کند دست خود را (کنایه از عنایت و توجه) بر سر بندگان قرار می دهد. پس خرد مردم زیاد شده و فهم آنان کامل می گردد. «اللَّهُمَّ أَرِنِی الطَّلْعَةَ الرَّشِیدَةَ وَ الْغُرَّةَ الْحَمِیدَةَ وَ اكْحُلْ نَاظِرِی بِنَظْرَةٍ مِنِّی إِلَیْهِ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُ وَ سَهِّلْ مَخْرَجَهُ وَ أَوْسِعْ مَنْهَجَهُ وَ اسْلُكْ بِی مَحَجَّتَهُ وَ أَنْفِذْ أَمْرَهُ وَ اشْدُدْ أَزْرَهُ وَ اعْمُرِ اللَّهُمَّ بِهِ بِلادَكَ وَ أَحْیِ بِهِ عِبَادَكَ فَإِنَّكَ قُلْتَ وَ قَوْلُكَ الْحَقُّ ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ فَأَظْهِرِ الّلهُمَّ لَنا وَ لِیَّكَ» وَ ابْنَ بِنْتِ نَبِیِّكَ الْمُسَمّى بِاسْمِ رَسُولِكَ» خدایا بنمایان به من آن جمال ارجمند و آن پیشانى نورانى پسندیده را  و سرمه وصال دیدارش را به یك نگاه به دیده ام بكش  و شتاب كن در ظهورش و آسان گردان خروجش را و وسیع گردان راهش را و مرا به راه او درآور  و دستورش را نافذ گردان و پشتش را محكم كن ، و آباد گردان خدایا بدست او شهرها و بلادت را  ؛ و زنده گردان بوسیله اش بندگانت را  زیرا كه تو فرمودى و گفته ات حق است كه فرمودى : آشكار شد تبهكارى در خشكى و دریا بخاطر كرده هاى مردم  پس آشكار كن براى ما خدایا نماینده ات را .(دعای عهد)
خلاصه سخن: اگر انسان در تمام عمر برای خود سازی تلاش کند ولی در زیر یوغ حکومت طاغوت باشد مانند کسی است که کاخ بسیار مجلل و زیبای بر روی آتشفشان درست کرده است. انسان باید ولی امر داشته باشد، کسی که فرستاده خداست و بتواند او را حاکم خود قرار دهد. نجات و سعادت انسان در پرتو حاکمیت حق امکان پذیر است و سرّ این مطلب آن است که انسان موجودی است که باید متوجه یک مبدأ و تکلیف باشد.طبقه بندی: متون،اصول و قواعد فقه،
برچسب ها: دستاوردهای حکومت جهانیِ ذخیره الهی،
دنبالک ها: سایت تبیان،

تاریخ : جمعه 26 آذر 1395 | 12:03 ب.ظ | نویسنده : قباد رستم پور | نظرات
بررسی احكام فقهی و حقوقی كودكان نامشروع(قسمت اول)
بررسی احكام فقهی و حقوقی كودكان نامشروع(قسمت دوم)
جنگ سایبر از منظر حقوق بین‌الملل بشردوستانه
مجازات ضرب و جرح در قوانین
مجازات نزاع و درگیری در قانون مجازات اسلامی
مرجع اصلاح تغییر سن کجاست؟
دستاوردهای حکومت جهانیِ ذخیره الهی
برابری دیه زن و مرد در قانون مجازات اسلامی مصوب 92
حضور وراث جدید پس از انجام مراحل انحصار وراثت
جبران خسارت قاضی، الفبای تکریم حقوق شهروندی
حق و حقوق کارگران در قانون کار
آیا زنان شاغل مستحق دریافت نفقه هستند؟
آزادی و گناه بعد از ظهور
رأی شماره های ۵۱۲ الی ۵۱۷ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال تعرفه عوارض و بهای خدمات مصوب شوراهای اسلامی شهرهای کلاله، شهر قدس، صفادشت، گالیکش، شهریار، هشتگرد و ایلام در خصوص عوارض حق الارض و اجازه تأسیسات شهری، حق بهره برداری و حق عبور تأسیسات شهری از تاریخ تصویب
حقوق، آزادی و دولت الکترونیک
..........
"یا الثارت الحسین(ع)"
هر آنچه در مورد مهریه ۱۱۰ سکه ای باید بدانید
چگونگی پیگیری سوء استفاده از عکس های خصوصی در فضای مجازی
نمونه دادنامه و استفاده صحیح از قوانین و استنادات در اصدار دادنامه
آیا می توان برای جنین وصیت کرد؟
آیا پرداخت مهریه در نکاح موقت الزامی است ؟
چگونگی تعقیب کیفری چک بلا محل به زبان ساده
بررسی عدالت از دیدگاه امام علی(ع) با تكیه بر نهج البلاغه (قسمت دوم)
بررسی عدالت از دیدگاه امام علی(ع) با تكیه بر نهج البلاغه(قسمت اول)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • رزمندگان