تبلیغات
hoghoogh iaub انجمن علمی حقوق بوشهر - عقدی کارآمد اما ناشناخته

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

نظرسنجی دقیق و تلاشی پیگیر لازم نیست، صرف حضور در اجتماع و معاشرت های روزانه کافی است تا یقین کنیم عقد صلح یکی از انواع بسیار ناشناخته قراردادها میان مردم است. در واقع، صلح از آن دسته موضوعات حقوقی است که کمتر کسی در مورد آن اطلاعات دقیق و درست دارد. خیلی ها هم که تا به حال اصلا چنین اصطلاحی به گوششان نخورده است. بنابراین قصد ما این است که در این متن شما را هر چند کوتاه با عقد صلح، مزایا و انواعی که دارد، آشنا کنیم.

رضا مقدم- بخش حقوق تبیان
عقد صلح

فواید انعقاد عقد صلح

 قرارداد صلح جای عقود قانونی دیگر را می گیرد. مثلا به جای عقد فروش، صلح در مقام فروش یا به جای اجاره، صلح در مقام اجاره منعقد می شود. این عقد فواید زیادی دارد. از جمله، از طریق آن، افراد می توانند اثر و نتیجه عقدی را که در مقام و به جای آن صلح کرده اند داشته باشند و در عین حال، احکام و مقررات مربوط به آن عقد را هم رعایت نکنند و از کنارشان رد شوند. تصور کنید شما و شخصی هریک مالک سه دانگ از یک ملک هستید. پس از مدتی قصد می کنید سهم تان را از خانه بفروشید. در این صورت، می توانید به جای قرارداد فروش با مشتری «قرارداد صلح در مقام فروش» منعقد کنید. به این ترتیب، می توانید نتیجه و اثر عقد فروش را که همان انتقال مالکیت است، داشته باشید و در عین حال احکام و شرایط مربوط به عقد فروش را هم رعایت نکنید. بنابراین شما این امکان را دارید که از طریق قرارداد صلح در مقام فروش، سه دانگ خود را به دیگری منتقل کنید، اما احکام مربوط به عقد فروش را هم معطل و بلااستفاده بگذارید.
یکی از احکام عقد فروش، اخذ به شفعه است. در صورتی که ملک یا زمینی متعلق به 2 نفر باشد و یکى از آنها سهم خود را به فرد دیگری بفروشد، شریک حق دارد قیمتى را که مشترى داده به او بدهد و سهمی را که خریداری کرده است، برای خود کند. این عمل «اخذ به شفعه» نام دارد. با انعقاد قرارداد صلح در مقام فروش، سهم فرد از خانه به مشتری منتقل می شود، بدون اینکه شریک امکان اخذ به شفعه داشته باشد.
-  از طریق صلح، افراد می توانند اثر و نتیجه عقدی را که در مقام و به جای آن صلح کرده اند، داشته باشند و در عین حال احکام و مقررات مربوط به آن عقد را رعایت نکنند.

ارکان عقد صلح

برای اینکه عقد صلح نوشته شود 4 شرط لازم است: اهلیت، مشروعیت، فرار نکردن از دِین و دوری از اموال دولتی.

عقد صلح به 2 قسم است:  ۱. صلح با هدف رفع تنازع (صلح دعوی): همان تراضی طرفین برای پایان دادن به دعوی است. ۲. صلح در مقام معامله: به صورت عرفی، جایگزین عقود دیگر می شود. صلح به طور معمول دارای مُعوّض است، ولی ضرورتی ندارد که ارزش 2 عوض با هم برابر باشد. هر گاه عوض نابرابر و ناچیزی در صلح تعیین شود، چنین صلحی «صلح محاباتی» نامیده می شود. به این ترتیب، هر عقد صلحی دارای 4 رکن یا طرف است. منظور از «رکن» شرایطی است که وجود آن برای وقوع عقد صلح ضروری و لازم است و در صورت نبود آن عقدی هم واقع خواهد شد.
در عقد صلح نیز اگر هر یک از این 4 رکن وجود نداشته باشد، عقد صحیح نیست: 1. مٌصالح: کسی که مال خود را به عنوان عقد صلح به دیگری می دهد.  2. مُتصالح: کسی که مال را از مصالح قبول می کند. 3. مورد صلح: مالی که مورد عقد صلح قرار می گیرد. 4. مال الصلح: پول یا مالی که یک طرف در ازای پذیرش پیشنهاد صلح، از دیگری دریافت می کند.
صلح می تواند در ازای مال یا به صورت رایگان باشد. همچنین می توان مالی گران قیمت را در برابر مالی کم قیمت صلح کرد. چنین صلحی «محاباتی» نامیده می شود، مانند صلح در مقام فروش یک خانه در برابر یک شاخه نبات.
- صلح می تواند در ازای مال یا به صورت رایگان باشد. همچنین می توان مالی گران قیمت را در برابر مالی کم قیمت صلح کرد.

شرایط انعقاد عقد صلح

برای اینکه عقد صلح نوشته شود 4 شرط لازم است: اهلیت، مشروعیت، فرار نکردن از دِین و دوری از اموال دولتی. اهلیت یعنی داشتن رشد، عقل و بلوغ. منظور از آن، هم اهلیت در معامله و هم اهلیت در تصرف است. تاجر ورشکسته و مرتهن (کسی که مال برای او به رهن گذاشته می شود) اهلیت در تصرف ندارند، بنابراین نمی توانند طرف عقد صلح واقع شوند. منظور از مشروعیت هم این است که صلح بر امر غیرمشروع باطل است، مانند آنکه کسی به موجب عقد صلح، حلالی را حرام یا حرامی را حلال کند، مثل صلح برای آشامیدن شراب که در دین اسلام چنین صلحی حرام است.
همچنین عقد صلحی که برای فرار از دین باشد باطل است، زیرا عقد چنین صلحی موجب ورود خسارت بر طلبکاران می شود و چون جهت چنین عقدی باطل است، خود عقد صلح نیز باطل می شود. مثلا اگر 2 نفر زمین مواتی را با یکدیگر معامله کنند و در این معامله بین آنان اختلافی ایجاد شود و سپس بخواهند این اختلاف را به صلح خاتمه دهند، چنین صلحی باطل است .
شرط چهارم هم این است که اموال دولتی را نمی توان مصالحه کرد، زیرا در عقد صلح، مورد صلح باید در مالکیت مطلق شخصی باشد که می خواهد مال خود را صلح کند.

آثار عقد صلح چیست؟

صلح رقبی عقدی است که به موجب آن، مالک حق استفاده از ملکش را برای مدتی معین (مثلا 6 ماه) به منتفع منتقل می کند.

مانند عقود دیگر، صلح هم دارای آثاری است که به محض اتمام کار و انعقاد قرارداد، باید به آنها به شکلی ویژه توجه کرد. برابر قانون، صلح عقدی لازم است؛ یعنی طرفین قرارداد نمی توانند هر زمان که خواستند آن را منحل کنند. حتی قراردادهای صلحی نیز که در مقام عقود جایز منعقد شده اند لازم هستند. مثلا صلحی که در مقام عقد هبه منعقد می شود، یک عقد لازم است، هر چند که قرارداد هبه خود جایز است و طرفین می توانند هر زمان که خواستند، آن را بر هم بزنند. همچنین در صورتی که مبنای قرارداد صلح، معامله ای باطل باشد، صلح هم باطل خواهد بود. مثلا 2 نفر با یکدیگر در مورد انجام کاری غیرقانونی مانند انتقال مواد مخدر قراردادی امضا کرده اند. حال اگر یکی از طرفین برای جلوگیری از به هم زدن قرارداد از سوی طرف دیگر، با او صلح کند، صلح انجام شده باطل و بلااثر خواهد بود، چرا که این معامله از اساس باطل بوده است.اگر معامله ای باطل شود و طرفین اختلافات ناشی از آن را با صلح بر طرف کنند، این عقد صحیح است.
در قانون، صلح انواعی دارد که عبارت است از: 1. صلح عُمری: عقدی که به موجب آن، شخصی حق استفاده از ملکش را برای مدت عمر خود یا عمر منتفع یا عمر شخصی دیگر منتقل می کند. 2. صلح رقبی: عقدی که به موجب آن، مالک حق استفاده از ملکش را برای مدتی معین (مثلا 6 ماه) به منتفع منتقل می کند.
طبقه بندی: حقوق مدنی،
برچسب ها: عقدی کارآمد اما ناشناخته،
دنبالک ها: سایت تبیان،

تاریخ : شنبه 11 اردیبهشت 1395 | 08:52 ب.ظ | نویسنده : قباد رستم پور | نظرات
بررسی احكام فقهی و حقوقی كودكان نامشروع(قسمت اول)
بررسی احكام فقهی و حقوقی كودكان نامشروع(قسمت دوم)
جنگ سایبر از منظر حقوق بین‌الملل بشردوستانه
مجازات ضرب و جرح در قوانین
مجازات نزاع و درگیری در قانون مجازات اسلامی
مرجع اصلاح تغییر سن کجاست؟
دستاوردهای حکومت جهانیِ ذخیره الهی
برابری دیه زن و مرد در قانون مجازات اسلامی مصوب 92
حضور وراث جدید پس از انجام مراحل انحصار وراثت
جبران خسارت قاضی، الفبای تکریم حقوق شهروندی
حق و حقوق کارگران در قانون کار
آیا زنان شاغل مستحق دریافت نفقه هستند؟
آزادی و گناه بعد از ظهور
رأی شماره های ۵۱۲ الی ۵۱۷ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال تعرفه عوارض و بهای خدمات مصوب شوراهای اسلامی شهرهای کلاله، شهر قدس، صفادشت، گالیکش، شهریار، هشتگرد و ایلام در خصوص عوارض حق الارض و اجازه تأسیسات شهری، حق بهره برداری و حق عبور تأسیسات شهری از تاریخ تصویب
حقوق، آزادی و دولت الکترونیک
..........
"یا الثارت الحسین(ع)"
هر آنچه در مورد مهریه ۱۱۰ سکه ای باید بدانید
چگونگی پیگیری سوء استفاده از عکس های خصوصی در فضای مجازی
نمونه دادنامه و استفاده صحیح از قوانین و استنادات در اصدار دادنامه
آیا می توان برای جنین وصیت کرد؟
آیا پرداخت مهریه در نکاح موقت الزامی است ؟
چگونگی تعقیب کیفری چک بلا محل به زبان ساده
بررسی عدالت از دیدگاه امام علی(ع) با تكیه بر نهج البلاغه (قسمت دوم)
بررسی عدالت از دیدگاه امام علی(ع) با تكیه بر نهج البلاغه(قسمت اول)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • رزمندگان