تبلیغات
hoghoogh iaub انجمن علمی حقوق بوشهر - نباید در زمینه حقوق بین الملل غفلت بورزیم

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.


رییس دانشگاه علوم قضایی:نباید در زمینه حقوق بین الملل غفلت بورزیم
رییس دانشگاه علوم قضایی گفت: امروز اگر ما در بخش‌های قوه قضاییه از حمایت و ارتباط با اساتید غافل باشیم به بیراهه خواهیم رفت.
شریعت‌باقری در نشست علمی راهکارهای توسعه کیفی حقوق ثبت کشور، گفت: فکر نمی‌کردم در زمینه حقوق ثبت که کمتر به آن اهمیت داده شده اساتید زیادی در کشور داشته باشیم. این امر نویدبخش غنی شدن این رشته و پرورش آن است. اگرچه پرورش دادن این موضوع به طور وسیع لازم به اختصاص بودجه و امکانات است، اما ما سعی داشته‌ایم تا در جهت این امر مهم قدم برداریم.

وی اضافه کرد: ما در امر جذب قضات سال‌های متمادی تلاش‌های زیادی داشته‌ایم و دانشجویان ما به زودی زود در مشاغل قضایی مشغول بکار خواهند شد. همچنین باید به این موضوع اهمیت داد که تربیت این افراد و آگاه کردن آنها نسبت به مسائل مهم قوه قضاییه بسیار حائز اهمیت است.

رییس دانشگاه علوم قضایی با بیان اینکه شأن دانشگاه قضایی با دیگر دانشگاه‌ها متفاوت است، گفت: دانشگاه دیگر که دارای دانشجویان زیاد است با دانشگاه علوم قضایی متفاوت است. آنها پس از اخذ مدرک لیسانس حقوق به دنبال کار می‌گردند ولی ما در این دانشگاه هزار نفر بورسیه داریم که بیشتر در کارشناسی و عده‌ای در کارشناسی ارشد و همچنین مقطع دکترا تحصیل می‌کنند.

وی ادامه داد: ما در مقطع کارشناسی ارشد بورسیه نداشته‌ایم، اما با موافقت ریاست قوه قضاییه در سال 1394 در جهت دریافت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کردیم و سیاست دانشگاه بر این شد که از حجم ورودی‌های کارشناسی در امر بورسیه بکاهیم و بر کارشناسی و دکترا بیفزاییم.

به گفته شریعت‌باقری، 50 درصد ورودی‌های مهرماه سال 94 این دانشگاه در دوره کارشناسی دارای رتبه دو رقمی کنکور بودند و 50 درصد مابقی در علوم انسانی با رتبه سه رقمی وارد این دانشگاه شدند.

رییس دانشگاه علوم قضایی با بیان اینکه دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و دیگر دانشگاه کشور درخواست انتقال به دانشگاه علوم قضایی را داشته‌اند، اظهار کرد: ما این درخواست‌ها را به سختی پذیرفتیم و به سمت نخبه‌گزینی با سختگیری جدی پیش رفتیم.

وی تصریح کرد: در مقطع کارشناسی ارشد 16 رشته مختلف برای نیاز علوم قضایی طراحی شده است که بعضی از این رشته‌ها در دانشگاه‌های دیگر کشور وجود ندارد. برای ما مهم است که در رشته‌هایی که هنوز در کشور جا نیفتاده، فعالیت داشته باشیم؛ چرا که در راستای رشته‌های سنتی حقوق جزا و حقوق خصوصی به وفور در دانشگاه‌های مختلف کشور فعالیت‌های علمی انجام می‌شود.

رییس دانشگاه علوم قضایی گفت: این رشته‌های جدید حقوقی نیاز به کار جدی‌تر دارند که جدا از رشته مهمی مانند حقوق ثبت، رشته‌های مهمی مثل نظارت و بازرسی برای سازمان و بازرسی و مدیریت زندان برای سازمان زندان‌ها پیش‌بینی شده است.

شریعت‌باقری با بیان اینکه به علوم حقوقی در سطح علمی کشور بیشتر به حقوق خصوصی و حقوق جزایی و دیگر رشته‌های سنتی بسنده شده است و همچنین در ارتباط با این رشته‌های مهم اساتید کمتری داریم و کمتر کار شده است، اظهار کرد: همچنین در زمینه حقوق بین‌الملل نباید غفلت بورزیم؛ چراکه هم‌اکنون در گیر و دارهای بین‌المللی می‌باشیم.

وی ادامه داد: در زمانی سازمان‌ها می‌توانند موفق باشند که نیروی فکری و کارشناسی متخصص پشتوانه آنها باشد. دانشجویان ما با این هدف تربیت می‌شوند که بتوانند نیازهای مهم سازمان‌های قوه قضاییه را برطرف کنند. ما فراهم کردیم که دانشجویان دوره کارشناسی ارشد به صورت آزاد و کارآموزی وارد سازمان‌های قوه قضاییه شوند و از صحنه عملی استفاده کنند. با پایان‌نامه‌ای که می‌نویسند و دفاع می‌کنند مشکلی را از این سازمان‌ها رفع کنند.

رئیس دانشگاه علوم قضایی ادامه داد: همچنین سازمان‌ها می‌توانند این دانشجویان را به عنوان متخصصین رشته‌های مختلف با حوزه فعالیت آن سازمان بپذیرند.

به عقیده وی، ارتباط حوزه عملی و حوزه نظری فقط مختص به صنعت نیست؛ چراکه در کشورهایی که دارای پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه علوم انسانی به ویژه علوم حقوقی بوده‌اند ارتباط حوزه نظری و عملی به صورت تنگاتنگ و اورگانیک برقرار شده‌اند.

شریعت‌باقری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در بخش قضایی دانشجویان و کارآموزان ما به دادگاه‌ها می‌روند و با رویه دادگاه‌ها آشنا می‌شوند و همچنین می‌توانیم این امر را در دیگر رشته‌ها تعمیم دهیم. برای مثال آنها که در رشته بازرسی تحصیل می‌کنند از سازمان بازرسی بازدید کامل را داشته باشند.

وی در پایان سخنان خود گفت: آقای کریمیان (رئیس دانشکده ثبت و مدیریت قضایی دانشگاه علوم قضایی) این دغدغه را داشته‌اند که سرفصل‌های دانشگاهی‌ را که مربوط به این رشته‌های نوین است و مانند دیگر رشته‌ها جا نیفتاده‌اند چکش‌زنی کنند و در ارتباط با آن پیشنهاداتی را به وزارت علوم بدهند چراکه باید ضعف‌های این درس‌ها گفته شود و گروه‌های لازم تخصصی و آموزشی ایجاد شود و اساتید با هم نشست‌های لازم را داشته و با یکدیگر بیشتر آشنا شوند.طبقه بندی: حقوق بین الملل،
برچسب ها: نباید در زمینه حقوق بین الملل غفلت بورزیم،
دنبالک ها: سایت معاونت حقوقی و امور مجلس،

تاریخ : جمعه 27 فروردین 1395 | 08:03 ب.ظ | نویسنده : قباد رستم پور | نظرات
بررسی احكام فقهی و حقوقی كودكان نامشروع(قسمت اول)
بررسی احكام فقهی و حقوقی كودكان نامشروع(قسمت دوم)
جنگ سایبر از منظر حقوق بین‌الملل بشردوستانه
مجازات ضرب و جرح در قوانین
مجازات نزاع و درگیری در قانون مجازات اسلامی
مرجع اصلاح تغییر سن کجاست؟
دستاوردهای حکومت جهانیِ ذخیره الهی
برابری دیه زن و مرد در قانون مجازات اسلامی مصوب 92
حضور وراث جدید پس از انجام مراحل انحصار وراثت
جبران خسارت قاضی، الفبای تکریم حقوق شهروندی
حق و حقوق کارگران در قانون کار
آیا زنان شاغل مستحق دریافت نفقه هستند؟
آزادی و گناه بعد از ظهور
رأی شماره های ۵۱۲ الی ۵۱۷ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال تعرفه عوارض و بهای خدمات مصوب شوراهای اسلامی شهرهای کلاله، شهر قدس، صفادشت، گالیکش، شهریار، هشتگرد و ایلام در خصوص عوارض حق الارض و اجازه تأسیسات شهری، حق بهره برداری و حق عبور تأسیسات شهری از تاریخ تصویب
حقوق، آزادی و دولت الکترونیک
..........
"یا الثارت الحسین(ع)"
هر آنچه در مورد مهریه ۱۱۰ سکه ای باید بدانید
چگونگی پیگیری سوء استفاده از عکس های خصوصی در فضای مجازی
نمونه دادنامه و استفاده صحیح از قوانین و استنادات در اصدار دادنامه
آیا می توان برای جنین وصیت کرد؟
آیا پرداخت مهریه در نکاح موقت الزامی است ؟
چگونگی تعقیب کیفری چک بلا محل به زبان ساده
بررسی عدالت از دیدگاه امام علی(ع) با تكیه بر نهج البلاغه (قسمت دوم)
بررسی عدالت از دیدگاه امام علی(ع) با تكیه بر نهج البلاغه(قسمت اول)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • رزمندگان